مدیریت ساخت و ساز | معماری اول

حضور مدیران عالی در شرکت معماری اول


مدیریت ساخت و ساز | معماری اول

مدیریت ساخت و ساز یا همان Construction management اساس هر پروژه ساختمانی و کلید موفقیت آن می باشد و باید به دست اکیپ حرفه ای سپرده شود. هدف اصلی مدیریت ساخت و ساز کنترل و نظارت دقیق در یک پروژه می باشد. مدیریت ساخت و ساز مسئولیت های گسترده ای را شامل می شود و پروژه مورد نظر را از نظر کیفیت، هزینه و زمان به درستی مدیریت می کند.
تیم حرفه ای معماری اول مدیریت ساخت وساز را زیر نظر مهندسان مجرب و کارآزموده انجام می دهد. برای پیشرفت و تضمین کیفیت یک پروژه به مدیریت شایسته ای نیازمند است که توانمندی ها و علم زیادی در حوزه ساخت آپارتمان دارد.

مفهوم کلی مدیریت ساخت و ساز

درواقع مدیریت ساخت و ساز خدمتی است که مراحل گوناگون مدیریت تخصصی یک پروژه را طی می کند تا طراحی، ساخت و ساز و مدیریت یک پروژه از ابتدا تا انتهای آن به نحو احسنت صورت پذیرد.
موضوعی که این قضیه را چالش برانگیز و مدیریت های مختلف را از یکدیگر متمایز می کند بهره مندی از دانش بالا و تبهر در موضوعاتی مانند بودجه بندی، قوانین و واسطه گری می باشد. اگرچه چیزی که در آخر اهمیت دارد تحویل پروژه با کیفیت عالی به کارفرما است.

تکالیف و وظایف مدیریت ساخت و ساز در معماری اول

اگر بخواهیم وظایف یک مدیر ساخت و ساز را به بیان ساده شرح دهیم می توانیم بگوییم مدیران ساخت و ساز در قبال پیشرفت یک پروژه طبق برنامه مورد نظر مسئول هستند.
ماموریت مدیران ساخت و ساز پیچیدگی های خود را به همراه دارد زیرا مدیریت کردن یک پروژه بر اساس بودجه و زمان مشخص شده تنها از پس مدیران حاذق برمی آید.
گفتنی است که خدمت مدیریت ساخت و ساز در شرکت معماری اول شامل مدیریت پیمان، مشارکت در ساخت و ساز و مشاوره ساخت می باشد.

هر پروژه ساخت و ساز اهداف مشخصی دارد که باید محقق شود. درواقع مدیر ساخت و ساز باید اهداف از پیش تعیین شده را شفاف سازی کند. وظایف اصلی مدیر ساخت و ساز را می توان طبق زیر خلاصه نمود:

  1. اصلاح فرآیند تدارکات و مدیریت تجهیزات با هدف بهبود تخصیص منابع
  2. ایجاد راهکار های قوی برای پیشگیری و حل مشکلات پروژه
  3. اجرای عملیات طراحی، بستن قرارداد و برنامه ریزی و نظارت بر کل فرآیند ها
  4. تعیین اهداف، طرح کلی پروژه و انتخاب مجریان مناسب
  5. حفظ امنیت کارگران

مراحل مدیریت ساخت و ساز

اصول مدیریت پروژه در حالت کلی یکسان است اما مدیریت کردن پروژه ساخت با پروژه های دیگر تفاوت زیادی دارد. به طور کلی یک پروژه ساخت و ساز شامل مراحل زیر می باشد:

برنامه ریزی و آغاز به کار

در ابتدا باید یک گزارش توجیهی تهیه شود که عملی بودن پروژه را بررسی کند. سپس باید طرفین پروژه با ادامه کار موافقت کنند. پس از آن یک برنامه ریزی دقیق و برآورد هزینه ها تعیین می شود. برای این کار می توان از نرم افزار های ساخت وساز برای راحتی کار کمک گرفت.

اجرا

در این مرحله اجرای پروژه ساخت و ساز شروع می شود. مرحله اجرا فرآیند های مختلفی را شامل می شود و چالش های زیادی نیز به دنبال خود دارد.

این مرحله خود از دو بخش کنترل یا نظارت و اجرای پروژه تشکیل می شود که باید به درستی مدیریت شود.

تحویل پروژه

در این مرحله پروژه خاتمه می یابد و نشانگر تکمیل آن است. اکنون مدیر ساخت و ساز باید بررسی کند که آیا پروژه در انتها به اهداف و برنامه ریزی خود رسیده است یا خیر و آیا تخمین بودجه موفقیت آمیز بوده. خروجی نهایی کار باید در قالب گزارشی ارائه شود و به عنوان یک منبع اطلاعاتی ارزشمند برای پروژه های آینده می باشد.

مراحل مدیریت ساخت و ساز | معماری اول
حضور مدیران مجرب در شرکت معماری اول

کلام آخر

برای اجرا و مدیریت ساخت وساز یک پروژه مطابق با اصول و استاندارد ها می توانید با شرکت معماری اول همکاری کنید.

 معماری اول با بیش از 30 سال فعالیت به صورت حرفه ای در حوزه های بازسازی، طراحی و ساخت انواع ساختمان ها به یکی از بهترین تیم های ساخت و ساز در ایران تبدیل شده است.
مدیران پروژه در مجموعه معماری اول از مهارت های لازم ارتباطات موثر برخوردار می باشند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده با ما در تماس باشید.

راه های ارتباطی با ما

تهران – میدان پونک – مرکز تجاری و اداری بوستان – واحد 709 اداری